Re-Liga Kural Kitapçığı

1. GENEL İŞLEYİŞ

a) ReLiga’da mücadele edecek ekipler kendi liglerinde 5’şerli gruplar halinde kümelendikten sonra, yaptıkları 4 maçın ardından grupta ilk 4 sırayı alabilmeleri halinde bir sonraki tura yükselir. Etkinlik, bu turun ardından tek maçlı eleme usulü devam edecektir.

b) Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 
-Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja bakılır.
-Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja daha sonra atılan gol sayısına bakılır.
-Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
-Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
-Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

c) Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda doğrudan penaltı atışlarına geçilir.

d) Hükmen mağlubiyetin organizasyondaki karşılığı 3-0 kazanan takımın galibiyeti ile tescildir.

e) İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçları ve kalan maçlarında ise hükmen 3-0 mağlup ilan edilir.

f) Her takım müsabaka başlangıç saatinden en fazla 10 dakika sonra, en az 5 oyuncusuyla sahada müsabakaya hazır olmalıdır, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaktır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda maç saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

g)ReLiga’da ofsayt kuralı uygulanmaz. Taç kuralı ve geri pas kuralı uygulanır.

h) Rakibe yerden kayarak müdahale yasaktır. Bu müdahelenin yapılması durumunda müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verir. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.

2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a) Her takımın kadrosu en az 7, en çok 15 kişiden oluşur.

b) Müsabakalar  1 kaleci 6 oyuncu olmak üzere 7’şer kişi oynanacaktır.

c) ReLiga’da yer alacak katılımcı şirketler, en az 2 aylık sigortalı çalışanlarını oynatabilir.

d) Katılımcı şirketler 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde kişisel sözleşmeli, stajyer ve taşeron firma çalışanlarını bulunduramaz.

e) Katılımcı Şirketler 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde profesyonel futbol lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Amatör futbol lisansına sahip sadece 1 oyuncu bulundurabilir.

"Eskiden bu lisansa sahip olmuş oyuncuların kadroda bulunabilmeleri için en son vize tarihleriyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin var olması gerekir."

Katılımcı Şirketler 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde profesyonel futbol lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Eski profesyonel futbolcuların kadroda bulunabilmeleri için sözleşme bitiş tarihleriyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin var olması gerekir.

f) Grup şirketleri ReLiga’ya birbirinden bağımsız olarak katılabilecekleri gibi isterlerse beraber katılabilirler. Grup şirketleri, birleşmeleri halinde, organizasyonda çatı grubun adıyla yer alacaklardır. Bağımsız katılmaları halinde ise bu takımlar ayrı gruplarda yer alır.

g) İki firma, birleşerek etkinliğe katılım sağlayabilir. (Çalışanların iki firmadan birinde çalışıyor olmaları gerekir.) Bu durumda her iki firmanın da adı geçmesi zorunludur.

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a) ReLiga platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu vardır. Bu formaların fotoğrafı en geç ReLiga başlangıç tarihinden 10 gün önce info@fairplay.com.tr adresine gönderilip onay alınmalıdır. Hakem tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması kanaati getirilmesi halinde kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesinin sağlayacağı yeleklerle oynar. 

b) Oyuncular plastik tabanlı suni çim plastik krampon veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Çivili krampon ile mücade etmek yasaktır. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde değişimini istemekle yetkilidir. 

c) Oyuncuların tekmelik takması tavsiye olunur.

d) Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.).

e) Oyuncular maç başlamadan önce, yedek oyuncular ise oyun alanına girmeden önce kontrol edilmelidir.

f) Eğer hakem bir oyuncunun oyun alanında izin verilmeyen bir giysi veya takı kullandığını fark ederse;

Sırasıyla,
- Söz konusu giysi veya takının çıkarılması konusunda oyuncuya talimat verir.
- Eğer oyuncu bu talimatı yerine getiremez veya yerine getirmek istemezse, oyunun ilk durduğu anda oyun alanını terk etmesi talimatını verir. 
- Eğer oyuncu bilerek talimata uymayı kabul etmez, giysi veya takıyı çıkarması söylenmesine rağmen, tekrar kullanmaya devam ederse, oyuncuya ihtar verir.
- Eğer oyun, oyuncuya ihtar vermek için durdurulmuşsa, oyun durduğunda topun olduğu yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

g) Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır. 

4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a) Bir maçta takımların 5 (beş) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu gözlemcinin yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır. Oyuncu değişikliği yapma hakkı teknik direktöre aittir.

b) Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izini, sonra da oyunun durması beklenir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. (yedek ya da değiştirilmiş oyuncunun oyuna müdahalesi yoksa hemen değil) Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır.

c) Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dahil olabilir.

5. TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER

a) Takımlar ReLiga kadrolarıyla birlikte şirket çalışanı olmak koşuluyla bir yönetici ve bir teknik direktör (dışarıdan olabilir) bildirebilir.

b) Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticileri ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır.

c) Teknik direktör ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları Disiplin Kurulu tarafından ceza alırlar.

d) Kaptanlar, yönetici ve teknik adamın yokluğunda tam yetkilidir. ReLiga kurallarına hakim bir şekilde saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdırlar. 

6. SEYİRCİLER

a) Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

b) ReLiga’da mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili takıma ihraca kadar varan cezalar uygulayabilir.

7. HAKEMLER

a) Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

b) Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur

c) Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.

d) Hakem, devre arasında ve maç bittikten sonra, aynı zamanda uzatma zamanı sırasında ve penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında sarı veya kırmızı kart göstermekle yetkilidir.

e) Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

f) Eğer bir seyircinin oyuna müdahalesi sonucu (düdük çalmak, ses çıkarmak, sahaya girmek vs.) sahada oynanan oyun etkilenirse hakem oyunu durdurur ve oyun durdurulduğu sırada top kale alanı içerisinde değilse oyun durdurulduğunda topun bulunduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatır.

g) Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya,sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.

h) Rakibe yerden kayarak müdahale yasaktır. Bu müdahelenin yapılması durumunda müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verir. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.

8. DİSİPLİN KURULU

a) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, ReLiga asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir, gerekli kararları alır.

b) ReLiga’da saha içi ve saha dışında fair-play'e aykırı tutum ve davranışlar (kavga, küfür vs) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılacaktır. 

c) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.

d) Müsabakalarda kırmızı kart gören oyuncu, en az bir (1) maç ceza alır.

e)  RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan bağımsız olarak, Fair-play öğelerini saha dışında da ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulama hakkına sahiptir. 

f) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, RB Fairplay Events’in faaliyet gösterdiği 16 ilin İl Disiplin Kurulu Başkanlarından oluşur.

9. TATİL EDİLEN MAÇLAR

a) ReLiga’da bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.

b) ReLiga’da bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Fair Play Disiplin Kurulu. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. 

10. İTİRAZLAR

a) Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitiminden başlayarak en geç 48 saat  içerisinde RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu’na,  disiplin@fairplay.com.tr  adresine gönderecekleri dilekçe ile yapmak zorundadırlar. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

11. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

a) ReLiga ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi RB Fairplay Events tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesine aittir.

b) Organizasyon Komitesinin, ReLiga ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

c) Organizasyon Komitesi, ReLiga’daki her maçta olası sağlık problemlerinde ilk müdahale için tesiste ilk yardım malzemesi bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. 

d) Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.re-liga.com web sitesinde  yayınlanacaktır.

e) Web sitesi'nde yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

f) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez. 

g) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

12. SAĞLIK

a) ReLiga’ya katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b) 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde  Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c) Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

13. GÜVENLİK

a) Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 

b) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c) Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

Final Yolu
Maç Programı